Narodowy Dzień Języka Polskiego

W lutym obchodziliśmy Narodowy Dzień Języka Polskiego.  Biblioteka zorganizowała wystawę plakatów wykonaną przez uczniów.
Język polski to nasz język narodowy.
Należy do najtrudniejszych języków na świecie.
Alfabet polski jest oparty na piśmie łacińskim i składa się obecnie z 35 literAaĄąBbCcĆćDdEeĘęFfGgHhIiJjKkLlŁłMmNnŃńOoÓóPpQqRrSsŚśTtUuVvWwXxYyZzŹźŻż, przy czym litery QqVv i Xx występują tylko w słowach obcego pochodzenia.
Za najstarsze w języku polskim uchodzą dwa zdania: Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai, zapisane w 1270 na karcie 24 tzw. "Księgi henrykowskiej"; i Byegaycze, byegaycze! (...) Gorze szą nam stalo!, zapisane w latach 1455–1480 w "Rocznikach, czyli kronikach sławnego Królestwa Polskiego", spisanych przez Jana Długosza.
Najstarszy druk w języku polskim ukazał się w 1475 we Wrocławiu. Były to trzy modlitwy katolickie Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo oraz Wierzę w Boga opublikowane w tzw. „Statutach Elyana".

Elżbieta Połomska
Marzena Wojciechowska